نمایی از ایستگاه پمپاژ پل شیخ

نمایی از ایستگاه پمپاژ پل شیخ

نمایی از آزمایشگاه کنترل کیفیت

نمایی از آزمایشگاه کنترل کیفیت

شرکت دانش آموزان در نخستین جشنواره آب سال

شرکت دانش آموزان در نخستین جشنواره آب سال

سامانه اطلاعات جغرافیایی :(GIS) 

واژه جغرافیایی (Geographic) عبارت است از موقعیت موضوع‌های داده‌ها، برحسب مختصات جغرافیایی. یا مطالعهی روابط بین جوامع  متشکل انسانی و محیط زندگی آنهاست. به بیانی دیگر جغرافیا دانشی است که دربارهی سطح زمین و پدیده‌های طبیعی، آب و هوا، رستنی‌ها، خاک، فراورده‌ها و مانند آن و پراکندگی آن‌ها بر روی زمین و روابط آن‌ها با انسان گفتگو می‌کند.

واژه (Information) یا اطلاعات نشان می‌دهد که داده‌ها در GIS برای ارائه دانسته‌های مفید، نه تنها به صورت نقشه‌ها و تصاویر رنگی بلکه بصورت گرافیک‌های آماری، جداول و پاسخ‌های نمایشی متنوعی به منظور جستجوهای عملی سازماندهی می‌شوند.

واژه (System) یا سامانه نیز نشان دهنده این است که GIS از چندین قسمت متصل و وابسته به یکدیگر برای کارکردهای گوناگون، ساخته شده‌است.

تعاریف بسیاری از GIS وجود دارد اما دقیق‌ترین تعریف مربوط به مؤسسه تحقیقات سیستم‌های محیطی (ESRI)در پردلند کالیفرنیا است که یکی از فروشندگان اصلی این سیستم‌ها در جهان است: سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی مجموعه‌ای از سخت‌افزار، نرم‌افزار، داده‌های جغرافیایی و منابع انسانی است که به منظور کسب، ذخیره، به‌روزرسانی، به‌کارگیری، تحلیل و نمایش کلیه اشکال اطلاعات مرجع جغرافیایی طراحی می‌شود.

کاربردهایی را که در صنعت آب و فاضلاب میتوان به آنها اشاره نمود عبارتند از :

جی آی اس می تواند در معاونت های مهندسی و توسعه،  امور مشترکین، معاونت بهرهبرداری، معاونت برنامهریزی و بهبود مدیریت، معاونت مالی و پشتیبانی مورد استفاده قرار گیرد که به بررسی سه مورد از آنها میپردازیم.

1- معاونت مهندسی و توسعه:

استفاده از وضعیت موجود شبکه جهت طرحهای اصلاح و بازسازی شبکه، تهیه نقشه بصورت مکانیزه از تأسیسات بعنوان قسمتی از سیستم مدیریت تعمیر و نگهداری و برنامه‎‎ریزی جهت اصلاح سیستم نگهداری اطلاعات بصورت رقومی و سهولت به روز کردن اطلاعات، آمادگی در برابر حوادث و برنامهریزی جهت انجام عکسالعمل سریع در شرایط فوقالعاده، پیشبینی نیازهای آتی و برنامهریزی در رابطه با توسعه سیستم، مدلسازی هیدولیکی سیستم جهت برنامهریزی، طراحی، اصلاح و بهرهبرداری از سیستم و آموزش نیروهای بهره‎‎بردار، تهیه بانک اطلاعاتی مربوط به نقاط کنترل (Benchmarks) موجود در هر شهر استان بصورت کامپیوتری، به همراه شناسنامه موقعیت مکانی این نقاط بصورت توصیفی و گرافیکی، برنامهریزی توسعه شبکه (ورود اطلاعات خطوط اجراء نشده، در حال اجراء ، بررسی اثر توسعه شبکه در شبکه موجود و ...

2- امور  مشترکین:

 برای زمان، مکان و چگونگی نصب انشعاب ساختمان، تغییرات کاربری ساختمان (جهت آمارگیری)، تعداد واحدها و تغییرات تعداد واحدها، تفکیک املاک، تغییر نامها و بهینهسازی مسیرهای قرائت کنتور، کوتاهسازی زمان قرائت، تجزیه وتحلیل شبکه در جهت تنظیم آب ورودی وجلوگیری از قطعی آب

3- معاونت مالی و پشتیبانی:

ارائه لیست 15 روزه یا یک ماهه وصولیهای آببها، ارائه لیست بدهیهای معوقه آببها جهت اخذ بدهیهای مربوطه، اعلام هزینهها به تفکیک کد GIS بخشهای مختلف تأسیسات، جهت شناسایی مکانهایی که دارای هزینههای سنگین تعمیرات و اتفاقات و . میباشند. امکان تهیه لیست اقلام مورد نیاز مطابق برنامههای زمانبندی تعمیرات تأسیسات و اتفاقات، کارهای اجرایی، اصلاح و توسعه ابنیه و انشعابات، ذخیرهسازی مشخصات و پراکندگی سنی پرسنل به تفکیک جنسیت، مدرک تحصیلی، بررسی وضعیت هزینه توسعه، برنامهریزی بودجه توسعه، بررسی وضعیت هزینه واحدهای نگهدارنده شبکه، نظارت بر انبارها

 

 

 بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین 36
امروز 960
دیروز 1392
ماه جاری 23173
سال جاری 106469
از ابتدا 1328881
صفحه جاری 994

ارتباط با مدیرعامل و معاونین
تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است.
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 7 خرداد 1396 ساعت 13:24
آدرس: سنندج، بلوار شبلی، جنب اداره کل بهزیستی استان
تلفن‌های تماس:
(33286614-33285777-33285811)087
فکس :08733563746
پست الکترونیکی: info [at] abfa-kurdistan [dot] ir
شماره پیامکی شرکت : 300048711122
Powered by Jiro CMS
مراجعه کننده گرامی، وب‌سایت شرکت 24 ساعته در دسترس می‌باشد. در صورت بروز مشکل و خارج از دسترس بودن، 48 ساعت پیش از آن اطلاع رسانی خواهد شد.