عملیات اجرایی فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر سقز با حضور استاندار کردستان آغاز شد
شنبه، 16 اردیبهشت 1396
آئین کلنگ زنی فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر سقز روز پنجشنبه 14 اردیبشهت ماه با حضور عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان و امیر قادری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، محسن بیگلری نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، مهندس محمدحسین محمدی مدیرعامل آبفا استان، فرماندار سقز و جمعی دیگر از مسئولان شهرستانی در محل تصفیه خانه برگزار شد.

به گزارش شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، در ابتدای این مراسم مهندس محمدحسین محمدی مدیرعامل آبفا استان با بیان اینکه نبردهای آینده بر سر آب خواهد بود، گفت: این نزاع سالها است در جهان شروع شده، اما ابزار و تاکتیک در این نبرد متفاوت است.

 

وی با بیان اینکه امروزه جنگ آب با تکنولوژی انجام می‌شود، گفت: تاکتیک بکار رفته نیز مدیریت منابع آب است و می‌بینیم کشورهایی در منطقه با بستن سدهایی بر روی منابع آبی، چند ده میلیارد مترمکعب آب را مسدود کرده و اجازه خروج آن را به خارج از مرزهای خود نمی‌دهند و این مسئله موجب تهدید محیط زیست منطقه و ایجاد ریزگردها و تبعات دیگر زیست محیطی شده است.

مهندس محمدی تصریح کرد: کشوری که بخواهد از این مرحله عبور کند، باید بتواند مدیریت صحیح منابع آب را انجام بدهد و آب را به عنوان یک کالای استراتژیک و بااهمیت نگاه کند.

وی با اشاره به اینکه در علم روز، بازچرخانی آب از جمله استراتژی‌های مهم است، افزود: در دنیای کنونی، دیگر آب را به عنوان وسیله‌ای مصرفی که پس از آلوده شدن دور ریخته شود نگاه نمی‌کنند، بلکه تلاش می‌شود تا از آب بارها و بارها استفاده شود و بر روی قطره قطره آب برنامه ریزی صورت می‌گیرد و ما نیز ناچاریم به این سمت حرکت کنیم.

مدیرعامل آبفا کردستان در ادامه با یادآوری آغاز فعالیت تصفیه فاضلاب در مجموعه آبفا کردستان گفت: در آن زمان برخی به این تأسیسات به عنوان تأسیسات لوکس نگاه می‌کردند، اما پس از اصرارهایی که در مجموعه آبفا برای ایجاد تأسیسات تصفیه فاضلاب انجام شد، امروز به نقطه ای رسیده‌ایم که در وضعیت خوبی به لحاظ تصفیه فاضلاب در کردستان قرار داریم و جزو استان‌های پیشرو در کشور در این زمینه محسوب می‌شویم.

مهندس محمدی اظهار کرد: در حال حاضر 300 میلیون مترمکعب فاضلاب در کشور تصفیه می‌شود که 52 میلیون مترمکعب آن در استان کردستان است و در حالی که جمعیت شهری ما کمتر از یک و نیم درصد کشور است 17 درصد پساب تصفیه شده کشور را داریم.

وی خاطرنشان کرد: این پساب برای صنعت، کشاورزی و سایر عرصه‌ها قابل دسترسی است و می‌توان روی این کالای مهم و حیاتی هم برنامه ریزی کرد.

 

به گفته وی، تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج با یکصدهزار مترمکعب در روز در حال فعالیت است و قابلیت توسعه باغات در پایین دست این تصفیه خانه به میزان 3 هزار هکتار وجود دارد که با این میزان باغات، می‌توان بالغ بر 4 هزار شغل مستقیم هم ایجاد کرد.

مدیرعامل آبفا کردستان در ادامه پیرامون تصفیه خانه فاضلاب شهر سقز گفت: کار بهره برداری از فاز نخست این تصفیه خانه در سال 1390 با ظرفیت 34 هزار مترمکعب در شبانه روز و با جمیعت زیر پوشش 150 هزار نفر آغاز شد که با فرارسیدن سال افق فاز اول که سال 95 بود، بلافاصله پیگیری لازم برای اجرای فاز دوم این تصفیه خانه نیز انجام شد.

مهندس محمدی با اشاره به مساعدت‌های استاندار و پیگیری این مقوله در سطح کشور گفت: اعتبارات این طرح در فاز دوم که فاز توسعه است از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه تأمین شده است و امروز فاز دوم را با برآورد حدود 12 میلیارد تومان آغاز می‌کنیم.

وی تصریح کرد: 32 کیلومتر خطوط انتقال در این پروژه پیش بینی شده است و طی 2 سال آینده با کمک استاندار محترم و نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه در مجلس به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل آبفا کردستان یادآور شد: در فاز دوم این پروژه، ظرفیت تصفیه از 34 هزار مترمکعب به 54 هزار مترمکعب و جمعیت زیر پوشش از 150 هزار نفر به 270 هزار نفر در افق طرح که سال 1415 است، خواهد رسید.

 

مهندس محمدی با بیان اینکه این تصفیه خانه به روش" آ2او " احداث شده است گفت: در این روش که جزو شیوه‌های پیشرفته تصفیه فاضلاب است، با استفاده از فرآیند بیولوژیک، علاوه بر کاهش بار آلی فاضلاب، نیترات و فسفر نیز به حداقل می‌رسد و با توجه به اینکه پساب این تصفیه خانه وارد یکی از سدهای مهم کشور می‌شود، استفاده از این روش به حفظ محیط آبی پشت سد کمک زیادی کرده است.

وی افزود: با استفاده از پساب این تصفیه خانه می‌توان بیش از هزار هکتار را زیر پوشش قرار داد و با توجه به طرحهای صنعتی موجود که در شهرستان اجرا می شود استفاده از این پساب در این طرحها مؤثر خواهد بود.

مدیریت جدید آبفا مشکلات آب و فاضلاب سقز را برطرف کرد:

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه هم در این آئین اظهار کرد: من حامل پیام تشکر مردم شهر سقز از آب و فاضلاب شهری استان کردستان هستم.

محسن بیگلری ادامه داد: برخی از استانها مشکل دفع فاضلاب را حتی در شهرهای بزرگ خود دارند و زمانی که از وضعیت این استانها باخبر می‌شویم، آنگاه ارزش اجرای طرح‌های تصفیه فاضلاب در استان کردستان را بیشتر متوجه می‌شویم.

وی با تقدیر از تلاش های استاندار و معاون عمرانی وی و همچنین با تشکر مجدد از آبفا کردستان یادآور شد: سال گذشته هم پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر بانه با 20 میلیارد تومان اعتبار به بهره‌برداری رسید و اجرای اینگونه طرحها برای مردم ما ارزشمند است.

بیگلری گفت: از زمان روی کارآمدن مهندس محمدی به عنوان مدیرعامل آبفا استان و ولایتی به عنوان مدیر آبفا سقز، مشکلاتی که در حوزه آب و فاضلاب شهری سقز وجود داشت، حل و فصل شد.

به گفته وی حل مشکل پروژه زیرگذر و ناحیه منفصل شهری تازه آباد سقز از جمله اقداماتی بود که با مدیریت مهندس محمدی و ولایتی انجام شد.

 

باید شرایط را برای ورود بخش خصوصی در توسعه زیر ساخت های کردستان فراهم کرد

اما استاندار کردستان نیز در این مراسم گفت: باید شرایط را برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌ها به ویژه راه اندازی تأسیسات و تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب در سطح استان فراهم کرد.

عبدالمحمد زاهدی اظهار داشت: شهرستان سقز از ظرفیت‌های فراوان برای توسعه برخوردار است و همه باید با همه توان برای توسعه این شهرستان تلاش کنیم.

وی افزود: دولت عنایت ویژه‌ای به توسعه این شهرستان دارد و در این راستا هم دستگاه‌های اجرایی باید با تسهیل مسیر توسعه این شهرستان به وظیفه خود عمل کنند.

زاهدی در ادامه سخنان خود به راه اندازی فاز دوم تصفیه خانه سقز اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت حفظ منابع آبی در کشور و استان باید سعی شود تا با ایجاد تأسیسات تصفیه خانه فاضلاب و بازیافت مجددا منابع آب برای مصارفی نظیر کشاورزی، شرب و فضای سبز، دیگر نیازمندی‌ها را نیز تأمین و در مصرف آب صرفه جویی کرد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر کردستان یکی از استان‌های برخوردار و برتر از نظر تأسیسات و زیرساخت‌های تصفیه خانه در سطح کشور است.

استاندار کردستان با تقدیر از اقدامات مثبت مدیریت شرکت آبفا کردستان در توسعه زیرساخت‌های آب و فاضلاب شهر سقز ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از فاز دوم تصفیه خانه شهری سقز باشیم.

 

زاهدی اظهار داشت: با توجه به محدود بدون اعتبارات و تسهیلات دولتی برای اجرای طرح‌های عمرانی به ویژه در بخش توسعه زیرساخت‌های آب و فاضلاب شهری، باید زمینه مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی را در این عرصه فراهم کرد.

وی گفت: دولت همه توان خود را در مسیر توسعه استان و آرامش مردم به عمل آورده و مسلما برنامه‌های توسعه محور دولت در استان موجب پیشرفت و آبادانی استان کردستان خواهد شد.

پس از این صحبتها نیز استاندار و هیئت همراه با حضور در محل کلنگ زنی به طور رسمی عملیات اجرایی فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر سقز را آغاز کردند، همچنین مهندس محمدی مدیرعامل آبفا کردستان نیز پس از این مراسم به همراه معاون مهندسی و توسعه و سایر مسئولان این مجموعه، بازدیدی از بخشهای مختلف تصفیه خانه فاضلاب و در ادامه تصفیه خانه آب شهر سقز انجام داد.

 

منبع: روابط عمومی
بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین 127
امروز 1063
دیروز 661
ماه جاری 3850
سال جاری 42008
از ابتدا 1847925
صفحه جاری 1366

تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است.
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1397 ساعت 11:14
آدرس: سنندج، بلوار شبلی، جنب اداره کل بهزیستی استان
تلفن‌های تماس:
(33286614-33285777-33285811)087
فکس :08733563746
پست الکترونیکی: info [at] abfa-kurdistan [dot] ir
شماره پیامکی شرکت : 300048711122
Powered by Jiro CMS
مراجعه کننده گرامی، وب‌سایت شرکت 24 ساعته در دسترس می‌باشد. در صورت بروز مشکل و خارج از دسترس بودن، 48 ساعت پیش از آن اطلاع رسانی خواهد شد.