آغاز عملیات اجرایی فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر مریوان و ارتقای تصفیه‌خانه موجود با حضور استاندار کردستان
سه‌شنبه، 16 آبان 1396

کلنگ آغاز عملیات اجرایی فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر مریوان و ارتقای تصفیه‌خانه موجود روز سه شنبه 16 آبان ماه با حضور استاندار کردستان و نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی به زمین زده شد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در این آئین، معاونین استاندار، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری، فرماندار مریوان، مدیران دستگاه‌های استانی و شهرستانی و نمایندگان رسانه‌های گروهی حضور داشتند.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان در این مراسم گفت: امروزه آب چه در عرصه بین‌الملل و چه در کشور ما از مقولات مهم و استراتژیک است.

مهندس محمدحسین محمدی با بیان اینکه می‌توان دو رویکرد نسبت به آب داشت، افزود: در رویکرد اول آب می‌تواند زیربنای توسعه و به پایداری محیط زیست کمک کند و مبنایی برای تعریف سلامت در جامعه باشد.

 

وی ادامه داد: اما اگر رویکرد به آب منفی باشد، آب می‌تواند مخرب محیط زیست و ناقل بیماری‌های خطرناک و وسیله‌ای نابودگر در توسعه به شمار آید.

مدیرعامل آبفا استان تصریح کرد: یکی از اقداماتی که توسط انسان انجام شده و سابقه صد ساله در دنیا دارد، تصفیه فاضلاب، بازچرخانی و استفاده مجدد از آن است که سابقه این کار در کشور ما به 40 سال قبل باز می‌گردد.

مهندس محمدی خاطرنشان کرد: تا پیش از تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب به تعداد انگشتان دست هم تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح ایران وجود نداشت که شاخص‌ترین آن‌ها هم در اصفهان بود.

 

وی افزود: پس از تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب این امر رشد خوبی داشت به گونه‌ای که هم‌اکنون بیش از 100 تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح کشور در حال بهره‌برداری است و 140 تصفیه‌خانه دیگر نیز در حال احداث است.

مهندس محمدی با اشاره به اینکه 6 تصفیه‌خانه فاضلاب در کردستان در حال بهره‌برداری است، ادامه داد: از حدود 100 میلیون مترمکعب فاضلابی که استحصال می‌شود، 60 میلیون مترمعکب تصفیه و قابل استفاده در صنعت، کشاورزی و کابردهای زیست محیطی است.

 

وی با بیان اینکه 5 تصفیه‌خانه فاضلاب دیگر در دست احداث در استان وجود دارد، گفت: با بهره‌برداری از آن‌ها که در کوتاه‌مدت محقق خواهد شد، ظرفیت تصفیه به اندازه‌ای خواهد رسید که نه در برنامه ششم و نه حتی در برنامه هفتم توسعه نیز پیش‌بینی نشده و نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان با اشاره به آغاز ارتقا و توسعه تصفیه‌خانه‌های موجود استان، گفت: علاوه بر ارتقا و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب مریوان که امروز آغاز شده است، این کار در تصفیه‌خانه سقز طی سال جاری نیز آغاز شد و در تصفیه‌خانه سنندج هم در سال جاری عملیات ارتقا و توسعه شروع خواهد شد.

مهندس محمدی در خصوص تصفیه‌خانه فاضلاب مریوان نیز گفت: فاز نخست این تصفیه‌خانه در سال 1392 به بهره‌برداری رسید که شامل خود تصفیه‌خانه بود و برای افق 1410 قرار بود 120 هزار نفر جمعیت این شهر را زیر پوشش قرار بدهد.

وی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر جمعیت شهر مریوان از 130 هزار نفر نیز عبور کرده است، لذا توسعه این تصفیه‌خانه هم به لحاظ رشد جمعیت و هم محیط زیست خاص شهر مریوان یک ضرورت بود.

 

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان با اشاره به ظرفیت مهم دریاچه زریوار در شهر مریوان و لزوم جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب ورودی به این دریاچه گفت: طی کار مشترکی با آب و فاضلاب روستایی استان کار جمع‌آوری فاضلاب 7 روستای اطراف این دریاچه انجام و در حال تصفیه است و قرار است فاضلاب تمامی روستاهای اطراف زریوار نیز به این تصفیه‌خانه منتقل شود.

مهندس محمدی با بیان اینکه در تصفیه‌خانه موجود از سیستم هوادهی گسترده با برگشت لجن استفاده می‌شود، تصریح کرد: با به روزکردن این سیستم و ارتقای آن حذف نیتروژن هم انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه توان تصفیه این مجموعه با ارتقا و توسعه آن افزایش خواهد یافت، گفت: به این ترتیب می‌توانیم جمعیت 240 هزار نفری که در افق سال 1420 مد نظر قرار گرفته است را پوشش بدهیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در پایان ابراز امیدواری کرد این پروژه طبق قرارداد و با لحاظ کردن هزینه‌های جانبی با رقمی کمتر از 25 میلیارد تومان تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

 

همچنین منصور مرادی نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی و ماموستا رستمی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی بر لزوم تکمیل هرچه سریع‌تر این پروژه تأکید کردند.

گفتنی است در طرح ارتقا و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر مریوان طول کل شبکه جمع‌آوری و خط انتقال پروژه 171 کیلومتر و ظرفیت تصفیه‌خانه حدود 60 هزار مترمکعب خواهد بود.

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان
بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین 127
امروز 993
دیروز 661
ماه جاری 3780
سال جاری 41938
از ابتدا 1847855
صفحه جاری 1210

تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است.
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1397 ساعت 11:14
آدرس: سنندج، بلوار شبلی، جنب اداره کل بهزیستی استان
تلفن‌های تماس:
(33286614-33285777-33285811)087
فکس :08733563746
پست الکترونیکی: info [at] abfa-kurdistan [dot] ir
شماره پیامکی شرکت : 300048711122
Powered by Jiro CMS
مراجعه کننده گرامی، وب‌سایت شرکت 24 ساعته در دسترس می‌باشد. در صورت بروز مشکل و خارج از دسترس بودن، 48 ساعت پیش از آن اطلاع رسانی خواهد شد.