شرکت آبفای استان کردستان / پدافند غیرعامل
پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیر عامل

پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل

معرفی

پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به بکارگیری جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان‌یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشد.

در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت بر عهده دارند.

هر چقدر درجه هشیاری مدیریت دفاعی برای بکارگیری پدافند عامل بالا باشد، باز هم دشمن سعی دارد در ساعات نخست تهاجم با وارد کردن ضربات سنگین به مراکز مهم دفاعی و مراکز حساس و حیاتی کشور آسیب برساند و برای این کار پرهزینه‌ترین ابزار را با قدرت آتش سنگین بکار می‌گیرد. معمولاً بعد از روزهای اول و تهاجم هوایی، جنگ زمینی آغاز می‌شود که طی آن زیرساخت‌های حساس و مهم کشور، با همان دقت اولیه ولی با گستردگی بیشتر مورد تهاجم هوایی قرار می‌گیرد. در صورتیکه روحیه دفاعی ملت پس از چند هفته حفظ شود، در مرحله بعدی بمباران افراد غیرنظامی آغاز می‌شود که اکثرا به عنوان خطای نظامی وانمود می‌گردد. طی این مرحله از تهاجم ایجاب می‌کند که تمام ساختمان‌ها در مقابل موج انفجار، ترکش و امکان فروپاشی مقاومت نسبی قابل قبولی داشته باشند و در بخش‌های مناسبی از آن‌ها فضای امن قابل بهره‌برداری در دسترس باقی بماند.

تهدیدها به دو دستهٔ تهدیدهای طبیعی و انسان ساز تقسیم می‌گردند. تهدیدهای طبیعی (مانند سیل، زلزله و توفان) مشمول پدافند غیرعامل نیستند اما تهدیدهای انسان‌ساز در این حوزه قرار گرفته و خود به سه دسته تقسیم می‌گردند:

  • تهدیدهای نظامی: شامل تهاجم هوایی، زمینی و دریایی
  • تهدیدهای امنیتی: شامل خرابکاری، بمب‌گذاری و ...
  • تهدیدهای اتفاقی: شامل آتش‌سوزی، انفجار مخازن سوخت و یا نشت مواد خطرناک و ...
اصول پدافند غیرعامل

در اکثر منابع علمی و نظامی دنیا اصول مهم پدافند غیرعامل در قالب موارد زیر ذکر شده‌ است:

  • استتار 
  • اختفا 
  • پوشش 
  • فریب 
  • تفرقه و پراکندگی 
  • مقاوم‌سازی و استحکامات 
  • اعلام خبر 
 
 برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت‌های زیر مراجعه فرمایید. 
 
 
مقام معظم رهبری:
مسئولان باید آماده به کار باشند. هم مسئله‌ی مقاوم سازی در همه جای کشور بسیار مهم است؛ هم آماده بودن برای مقابله با این حوادث، مهم است؛ چون دقایق اولیه‌ی وقوع حادثه، دقایق اکسیری و کیمیایی و ارزشمندی است. رسیدن به آن دقایق ممکن است جان عده کثیری را نجات دهد. اینها آمادگی قبلی می‌خواهد. 
 
 
مقام معظم رهبری:
پدافند غیر عامل یک اصل خواهد بود برای همیشه و نه برای یک مقطع خاص.
 
 
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور:
با توجه به نوپایی بحث پدافند غیر عامل در صنعت آب و فاضلاب کشور و پیگیری مجدانه مسئولان ذی‌ربط در این حوزه، بحمدالله در مقایسه شرایط با سال‌های گذشته می‌توان تغییرها و فعالیت‌های کاملا متفاوت، نوین و بارزی را در این عرصه مشاهده کرد.
 
 
وزیر نیرو:
پدافند غیر عامل؛ آمادگی برای مقابله و پیش‌گیری از بحران‌هاست؛ در این موضوع، آموزش‌ها بسیار مهم است و تمام پرسنل باید برای شرایط بحرانی و فوق‌العاده آموزش ببینند. مدیران بیش از همه نیازمند آموزش هستند و قرار بود دوره‌های غیر حضوری برای مدیران و کارشناسان بیش از 30 سال برگزار شود که یکی از ضرورت‌هاست و دانش مدیران و کارشناسان برای پیشگیری و مقابله با بحران باید همواره به روز باشد.
کاربران آنلاین 59
امروز 8
دیروز 915
ماه جاری 8
سال جاری 158989
از ابتدا 1694963
صفحه جاری 2843

تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است.
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 22 آبان 1397 ساعت 9:46
آدرس: سنندج، بلوار شبلی، جنب اداره کل بهزیستی استان
تلفن‌های تماس:
(33286614-33285777-33285811)087
فکس :08733563746
پست الکترونیکی: info [at] abfa-kurdistan [dot] ir
شماره پیامکی شرکت : 300048711122
Powered by Jiro CMS
مراجعه کننده گرامی، وب‌سایت شرکت 24 ساعته در دسترس می‌باشد. در صورت بروز مشکل و خارج از دسترس بودن، 48 ساعت پیش از آن اطلاع رسانی خواهد شد.