درباره استان

   استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های کشور با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 700 هزار نفر در شمال غربی کشور واقع شده که از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و بخشی از زنجان، از شرق به استان همدان  و بخش دیگری از زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه، و از غرب به کشور عراق محدود می‌گردد. این استان در مساحتی حدود 28 هزار و 235 کیلومتر مربع دارای آب و هوایی معتدل سرد و کوهستانی است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1395، استان کردستان دارای 10 شهرستان، 28 شهر، 31 بخش، 86 دهستان، و 1890  آبادی می‌باشد. بانه، بیجار، دیواندره، دهگلان، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران، و مریوان شهرستان‌های این استان هستند.

    قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل نبود امکانات، اکثر ساکنین روستاها و شهرهای کوچک به مرکز و سایر شهرهای بزرگ استان مهاجرت کردند. با پیروزی انقلاب اسلامی، شدت مهاجرت‌ها کمتر شد و بسیاری از شهرهای کوچک نیز توسعه یافتند. دسترسی به آب سالم و بهداشتی و دفع  اصولی فاضلاب که نقش اساسی در حفظ سلامتی فردی و اجتماعی جوامع دارد از جمله این نیازهاست. شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در سال 1371 با هدف ایجاد و بهره‌برداری از تأسیسات مربوط به تصفیه، انتقال، ذخیره، و توزیع آب و همچنین، جمع‌آوری، انتقال، و تصفیه بهداشتی فاضلاب در محدوده قانونی شهرهای استان به مرکزیت سنندج تأسیس گردید. شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کردستان  نیز بر اساس قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی مصوب آذر ماه 1374 مجلس شورای اسلامی زیر نظر وزارت جهاد سازندگی سابق تشکیل شد. و در تاریخ 1381/5/20با امضاء توافق‌نامه توسط وزراء نیرو و جهاد کشاورزی و نیز ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وظایف و اختیارات شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت نیرو منتقل گردید.

 درباره شرکت آب و فاضلاب استان  کردستان

     بر اساس تصویب نامه هیئت وزیران در آذر ماه 1398 به منظور کاهش هزینه‌های اداری و مدیریتی، یکپارچگی در مدیریت آب شرب مردم در شهرها و روستاها، حل و فصل مسائل مشترک و موضوعات بین آبفاء شهری و روستایی، تسهیل در امر مدیریت و نظارت عالی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و وزارت نیرو، ارتقا و تسهیل در خدمات رسانی و پاسخگویی به مشترکین، هم افزایی ظرفیت‌های فنی، اجتماعی و اقتصادی آبفای شهری و روستایی، کوچک سازی ساختار دولت و کاهش تعداد 29 شرکت دولتی وزارت نیرو، یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی انجام گردید.

  در حال حاضر جمعیتی بالغ بر 1262000 نفر در 27 شهر استان در قالب 390 هزار فقره انشعاب آب، 375 هزار  فقره انشعاب فاضلاب، 5400 کیلومتر شبکه و خطوط انتقال آب، 2300 کیلومتر شبکه جمع‌آوری و خط انتقال فاضلاب، 8 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب در مدار بهره برداری، 5 واحد تصفیه‌خانه آب در مدار، 172 حلقه چاه آب فعال، 150 باب مخزن ذخیره با حجم 260 هزار مترمکعب آب، 28 واحد آزمایشگاه آب و فاضلاب، از خدمات شرکت بهره‌مند می‌باشند.

 همچنین  از 1677 روستای دارای سکنه در کردستان با جعیت بالغ بر 450هزار نفر، 1542 روستا دارای شبکه لوله‌کشی آب بوده 1016 روستا نیز در قالب 129 هزار مشترک روستایی تحت پوشش شبکه تامین و توزیع آب شرب قرار دارند. حجم مخازن ذخیره آب بخش روستایی 102 هزار مترمکعب و طول شبکه آبرسانی روستایی استان  2 هزار و 700 کیلومتر است. در حال حاضر سالانه 26 میلیون  مترمکعب آب در مناطق روستایی کردستان تولید می‌شود.

 اهداف شرکت

برای شرکت آب و فاضلاب استان کردستان در اساسنامه آن اهدافی به شرح ذیل تعیین شده تا در راستای رسالت خدماتی خود نسبت به بهره‌برداری از تأسیسات تأمین، تقسیم، و توزیع آب شرب، و جمع‌آوری، دفع و تصفیه فاضلاب فعالیت نماید:

  • بهره‌برداری از شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب، تصفیه‌خانه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ مربوطه
  • بهره‌برداری از تأسیسات مرتبط با تأمین و توزیع آب شهری بعد از آبگیر نظیر تصفیه‌خانه‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ، خطوط انتقال، منابع، چاه‌ها، سیستم‌های کنترل و شبکه‌های توزیع
  • اجرای شبکه‌های مربوط به توزیع آب شرب
  • اجرای طرح‌های جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب
  • سرمایه‌گذاری و مشارکت در مؤسسات و شرکت‌هایی که با اهداف و وظایف شرکت مرتبط باشد به منظور ارتقاء کیفی و کمی فعالیت‌های شرکت
  • انجام امور تحقیقاتی، آموزشی در راستای اهداف شرکت و هماهنگ با برنامه‌ریزی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

  شرکت آب و فاضلاب استان کردستان به عنوان متولی تأمین آب بهداشتی و جمع‌آوری و دفع بهداشتی پساب‌های خانگی و در جهت دستیابی به اهداف خود که تأمین رضایت مشتری در رأس آنها قرار گرفته است در مدت زمان تشکیل و تأسیس و یکپارچه سازی با بهره‌گیری صحیح از کارکنان پویا و پرتلاش توانسته است خدمات شایسته‌ای را به مشتریان و مشترکین خود در استان ارائه نماید.

 شرح وظایف کلی شرکت

ایجاد تاسیسات تقسیم و توزیع آب شرب و ایجاد تاسیسات مرتبط با جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب همچنین بهره‌برداری از تاسیسات تامین، تصفیه، انتقال و توزیع آب شهری و تاسیسات مربوط به جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب می‌باشد.

 موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه

ایجاد تاسیسات تقسیم و توزیع آب شهری و روستائی وایجاد تاسیسات مرتبط با جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب همچنین بهره‌برداری از تاسیسات تامین، تصفیه، انتقال و توزیع آب شرب شهری و روستائی و تاسیسات مربوط به جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب

 گستره فعالیت شرکت (جغرافیایی)

مرکز اصلی شرکت شهر سنندج و حوزه خدماتی آن محدوده قانونی استان کردستان می‌باشد.
آمار بازدید
کاربران آنلاین 198
امروز 647
دیروز 689
ماه جاری 12296
سال جاری 436839
از ابتدا 1102779
صفحه جاری 3068

تاریخ آخرین بروزرسانی: 6 بهمن 1399 ساعت 14:19
چاپ صفحه پرینت
لوگو فوتر
شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان
Water and Wastewater Co. Kurdistan Province
تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است. هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.