نمایش خبر

طرح بزرگ آبرسانی به شهر سنندج از سد آزاد با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید
طرح تأمین آب شهر سنندج از طریق سد آزاد با هدف ارتقای کمی و کیفی آب شرب این شهر با هزینه بالغ بر 8500 میلیارد ریال با حضور دکتر رئیسی، رئیس جمهور، وزیر نیرو و هیئت همراه پنجشنبه 10 آذرماه به بهره برداری رسید.
پنجشنبه، 10 آذر 1401

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کردستان، در مراسم افتتاح این پروژه وزیر نیرو و مدیران صنعت آب استان گزارشی از روند اجرای پروژه ارائه دادند و دکتر رئیسی نیز از تلاش های صورت گرفته برای اجرا و اتمام این طرح بزرگ تقدیر نمود.

از جمله مشکلات تامین آب شرب مردم سنندج از سد قشلاق، نحوه آبگیری از آن بود، به طوری که فقط امکان بهره‌برداری از 115 میلیون مترمکعب از ذخیره سد به تصفیه‌خانه وجود داشت و چنانچه مشکلی برای تونل آبی رخ می‌داد، شهر با تنش آبی روبرو می‌شد.
در حوزه بهبود کیفی آب سد قشلاق، اقداماتی طی سال‌های گذشته صورت گرفت، اما بررسی‌ها برای مرتفع کردن معضل کیفی آب سنندج ادامه یافت که نتیجه نهایی آن تغییر منبع آبی بود؛ بر این اساس موضوع تامین آب سنندج با بهره‌مندی از سد آزاد در دستور کار قرار گرفت.
به منظور حذف طعم و بوی نامطبوع آب شرب سنندج، پروژه کلانی از دو سال گذشته آغاز شد که تقریبا تا ابتدای دولت سیزدهم این پروژه پیشرفت 20 درصدی داشت، اما با آغاز به کار دولت سیزدهم و توجه ویژه رییس جمهور و وزیر نیرو در مدت زمان کوتاهی این مهم به نتیجه رسید.

طرح آبرسانی به سنندج از جمله پروژه‌هایی است که در مدت زمان تعیین شده به دلیل تاکید رییس جمهور و پیگیری‌های مستمر وزیر نیرو و مسئولان استانی علی‌رغم شرایط کوهستانی و وجود مسیرهای صعب‌العبور برای انتقال آب سد آزاد به تصفیه‌خانه و فرایند دشوار عبور خط لوله فولادی از دل صخره‌ها با نتیجه مطلوب به سرانجام رسید.
مسیر پروژه آبرسانی از سد آزاد به شهر سنندج حدود 27 کیلومتر و ارتفاع پمپاژ 480 متر است که با بهره‌برداری از این شبکه آبرسانی امکان انتقال 57 میلیون متر‌مکعب آب را به تصفیه‌خانه سنندج برای جمعیت 700 هزار نفری، در افق سال 1425 مهیا می‌کند.

در مسیر انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم یک مسیر اختصاصی 27 کیلومتری برای هدایت آب به تصفیه‌خانه شماره یک و دو شهر سنندج ایجاد شد که 29 آبان‌ماه، آب شرب از این مسیر به تصفیه‌خانه شماره یک با ظرفیت 1000 لیتر بر ثانیه رسید و در شبکه توزیع شد.
با پیشرفت این پروژه، طعم و بوی نامطبوع آب شرب در قسمت مرکزی شهر سنندج با جمعیتی بالغ بر 350 هزارنفر به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
هم اکنون 70 درصد جمعیت  شهر سنندج از آب سد آزاد استفاده می کنند، سایر محلات و مناطق شهر نیز طی چند روز آینده زیر پوشش این طرح قرار می گیرند و 100 درصد جمعیت شهر از آب شرب و بهداشتی سد آزاد بهره مند خواهند شد.

 
 
 
 
 
 
 
 
منبع:روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کردستان
 

اخبار مشابه

  چهارشنبه 12 بهمن 1401
  مدیرعامل شرکت آبفا کردستان به مناسبت دهه فجر از ایثارگران شرکت تقدیر نمود
  در نخستین روز دهه مبارکه فجر مهندس محمد فرهاد مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کردستان در مراسمی از تعدادی از ایثارگران شرکت به نیابت از جامعه ایثارگران مجموعه تقدیر نمود.
  بیشتر
  دوشنبه 10 بهمن 1401
  مدیرعامل شرکت آبفا کردستان: اجرای بیش از 200 کیلومتر عملیات اجرای خط انتقال و شبکه آب در طرح جهاد آبرسانی به روستاهای استان
  مدیرعامل شرکت آبفا کردستان گفت: از آغاز اجرای طرح جهاد آبرسانی به روستاهای استان از ابتدای سال گذشته تاکنون 207 هزار و 498 متر عملیات خط انتقال و شبکه های آب در استان اجرا گردیده است.
  بیشتر
  شنبه 8 بهمن 1401
  مدیرعامل شرکت آبفا کردستان از تعدادی از نمازگزاران شرکت تقدیر نمود
  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کردستان طی مراسمی از تنی چند از نمازگزاران این شرکت با اهدای لوح تقدیر قدردانی نمود.
  بیشتر
تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 مرداد 1399 ساعت 10:16
پرینت صفحه پرینت
لوگو شرکت آب و فاضلاب استان کردستان
تمامی حقوق برای شرکت آب و فاضلاب کردستان محفوظ است
هرگونه استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
COPYRIGHT © 2006-2019 . All rights reserved
Water and Wastewater Co. Kurdistan Province
Powered by JiroCMS